Co je to CRM a ERP

cloud a erp a crm

Snad každého začínajícího i zkušeného podnikatele nebo živnostníka napadnou otázky: „Jaký systém si mám pořídit?“ a „Kolik mne to bude stát?“ Na tyto a další otázky se Vám pokusíme odpovědět v dalších kapitolách tohoto seriálu.

Na úvod Vám vysvětlíme a popíšeme pár základních pojmů, se kterými jste se už určitě potkali. Možná jste přemýšleli co vlastně znamenají a co si za tím představit.

CRM

Tato zkratka vychází z anglického slova Customer Relationship Management. V českém překladu to znamená Řízení vztahů se zákazníky. Jedná se o zákaznicky orientovaný management, systémový podnikatelský přístup, který se vyznačuje aktivní tvorbou a udržováním dlouhodobě prospěšných vztahů se zákazníky. V praxi to znamená mít v systému moduly nebo aplikace, které podporují naplánování schůzky v kalendáři, jednoduchou evidenci komunikace se zákazníkem (telefonickou, emailovou, osobní) formou dílčích zápisů a jednoduchou evidenci kontaktů. Vše nejlépe s možností přístupu odkudkoliv.

Pokud si pravidelně evidujete schůzky, komunikaci a kontakty, tak si do budoucna tvoříte obrovskou a neocenitelnou historii spolupráce s Vašimi obchodními partnery. Tím se. Vám lépe podaří poznat svého zákazníka, jeho zvyky, nákupní strategie, přání, jeho interní procesy, atd.

ERP

Tato zkratka vychází z anglického Enterprise Resource Planning, což v českém překladu znamená plánování podnikových zdrojů. Je to v podstatě balík základních aplikací nebo modulů, které Vám umožňují řídit a plánovat fungování podniku (Nákup, Prodej, Sklad-zásoby, Personalistika, Finance). V nadpisu uvedené označení lze použít pro software, který obsahuje všechny uvedené kategorie. Některé programy dále obsahují další moduly (např.: Servis, Celní hlášení, Výrobu, Vozidla, CRM moduly, atd.) a takové programy se označují jako IS (tedy informační systémy).

CLOUD

v českém překladu toto slovo znamená mrak. V jistém smyslu je toto označení správné, protože svá data ukládáte někam (do nebes 🙂 ) na vzdálený disk k poskytovali Vašeho systému. Jedná se o moderní technologii a nabízí ji postupně čím dál více výrobců softwaru. O svá data se nemusíte bát, protože na straně poskytovatele vždy dochází k několikanásobnému zálohování a servery jsou uloženy v profesionálních datových centrech. Možnosti a výhody cloudu jsme popsali podrobně v článku buďte v cloudu.