CSV

Pošlete mi to v “CSVéčku”

Čím dál více se setkáváme s tímto výrazem. Ale proč? Je to jednoduché čím dál více importujeme, exportujeme, zkrátka přenášíme data.

Co to je vlastně je CSV? Nazýváme tak formát souboru. Název je odvozen od anglického názvu Comma-separated values – hodnoty oddělené čárkami. 

A o to tady jde. Začneme rovnou příkladem.

Klasická tabulka slouží může sloužit ke čtení, tvorbě editaci dat. My potřebujeme tuto tabulku předat dál a pokud je vyžadován formát .csv není nic jednoduššího než například v LibreOffice stisknout Soubor>Uložit jako > zvolit příponu .csv a je to. Vlastně ještě ne. Máte ještě možnost zvolit upravit nastavení filtru. Když toto políčko zaškrtnete bude při ukládání dotázáni na výběr znakové sady, oddělovač pole, oddělovač řetězců a další.

Nás dnes bude zajímat „Oddělovač pole“. Máte na výběr čárku (odtud název Comma-čárka), středník ;, dvojtečku :, tabulátor a mezeru. Proč tolik oddělovačů na výběr? Logicky přijdou situaci, kdy není žádoucí použít například čárku. Typický příklad může být popisek v eshopu, kde se to čárkami častokrát jenom hemží nebo cenovka, kde používáme čárku na oddělení haléřů. Takto použitá čárka by ná v tabulce rozdělila text nebo číslo tam, kde nechceme. Proto v naší praxi nejčastěji využíváme středník. Je celá řada aplikací, které ani nepodporují jiný oddělovač než čárku a středník, ale nepochybně oddělovače jako tabulátor najdou využití.

Nyní se podíváme na zápis našeho souboru jak ho uvidíte například v textovém editoru.

20008789;Solární elektrárna pro každého;2850,00

20008790;Powerbanka 10000mAh;1699,00

Prostě jednotlivé buňky jsou vypsány na řádku a odděleny středníkem. Žádná raketová věda.

Pozor, pozor
Pokud používáte tabulkové procesory jako například LibreOffice nebo Excel nezapomeňte si ukládat i ve standardním formátu, protože pokud uložíte jenom v csv ztratíte všechny vzorce, funkce atd.