Klávesové zkratky

klavesove-zkratky
everse_business_project_5

Klávesové zkratky

Klávesové zkratky používá každý z nás. O jejich výhodách Vás nebudeme přesvědčovat. Existuje i pár nevýhod a ty někdy i bolí.

Hlavní nevýhodou je nutnost si je zapamatovat. Tím trpíme asi všichni. Může existovat spousta pomocníků, které nám na začátek mohou pomoci například různé vytištěné tabulky, štítky na monitor nebo například sklenička s nápovědou. Jedno je jisté pokud je Vám zkratky skutečně usnadní práci a budete je využívat je výhodné se je naučit. Představte si, že bychom neměli například notoricky známou zkratku alt+v a zavináč bychom vkládali různými symboly. Otrava. 

Existují notoricky známé zkratky, které používáme stále jako ctrl+c a ctrl+v nebo ctrl+a pro určité činnosti, které naštěstí většina programů přejímá a fungují všude, stejně jako zkratky pro symboly viz. zmiňovaný zavináč nebo pro nás problémový znak & (pravý alt + c), potom je to ještě iOS a spousta programů nám dá ještě možnost si vytvářet své klávesové zkratky. 

My bychom rádi otevřeli téma klávesových zkratek a věnovali se tomuto tématu podrobněji. Aby to mělo nějaký řád začneme se zkratkami pro znaky a pak přejdeme na programy. Budeme se zaměřovat na programy, které potřebuje uživatel pro práci v kanceláři nejčastěji. Toliko jsme si nastínili, kterým směrem se postupně vydáme a nyní již pojďme na dil první.

Klávesové zkratky – nejpoužívanější znaky (Windows)

Je potřeba si říci, že následující znaky jsou použitelné pouze pokud máte nastavenou českou klávesnici qwertz – zkrátka standardní rozložení znaků (máte vpravo dole CS)*. 

Pravý Alt (Alt Gr) + 

Zavináč

Svislá čára

Mřížka

Menší

Větší

Hranatá závorka

Hranatá závorka

Složená závorka

Složená závorka

Přeškrtnuté L

Malé přeškrtnuté l

Minuskule d

Minuskule D

Ostré S

Ampersand

Dolar

Euro

Děleno

Krát

Obrácené lomítko

pravý Alt + v

pravý Alt + W

pravý Alt + x

pravý Alt + ,

pravý Alt + .

pravý Alt + f

pravý Alt + g

pravý Alt + b

pravý Alt + n

pravý Alt + l

pravý Alt + k

pravý Alt + s

pravý Alt + d

pravý Alt +§

pravý Alt + c

pravý Alt + ů

pravý alt + e

pravý alt + ú

pravý alt + )

pravý alt + q

 

@

|

#

<

>

[

]

{

}

Ł

ł

đ

Đ

ß

&

$

÷

×

klavesove-zkratky

Klávesnice ke stažení a tisku v pdf